Loewe Opta Venus - Stereo [5791W] (Techniek Radio/TV)
Beste kenners,
Ik heb een Loewe Opta Venus - Stereo [5791W] ter (poging tot) reparatie aangeboden gekregen.
De klachten waren als volgt:
[ik citeer]
- box doet soms L soms R
- witte knoppen schieten los
- korte band werkt, lange band niet
- antenne aansluiting?
[einde citaat]
De UKW (FM) werkt prima (net als het kattenoog), al werken niet altijd beide luidsprekers tegelijk.
In eerste instantie ben ik voorzichtig met een kwastje en een stofzuiger aan de gang gegaan.
De aansluiting van de luidspreker-stekker heb ik spaarzaam van contactspray voorzien, net als alle andere buisvoeten (heet dat zo?) waarvan ik de buis er makkelijk uit (en weer in) kreeg.
De glasplaat heb ik heel weten te houden.
Ik neem aan dat de storing van de 'witte knoppen' een mechanische oorzaak heeft; ik zal dat smeren.
Ik heb vastgesteld dat hij luid knettert, zelfs als de volumeknop op de laagste stand staat.
Mijn vraag aan jullie is: Zijn er zaken waar ik aan moet denken of bekende storingen van dit merk en/of type?
Bij voorbaat vriendelijk dank voor de reacties!
Dirk
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Broertje Jan , voorst, 05.07.2025, 14:53 (4 dagen geleden) @ Ickxsz
Bewerkt door Broertje Jan, 05.07.2025, 15:00
Ehu jha Dirk,in hoever heeft u kennis van buizen techniek,en heeft u kennis van schema lezen en heel belangrijk is meten is weten.
U schrijft,De aansluiting van de luidspreker-stekker heb ik spaarzaam van contactspray voorzien, net als alle andere buisvoeten wat niet wenselijk is bij buisvoeten,gelet op de eind buizen die vrij warm kunnen worden.
Als het echt moet vervang ik ze meestal door nieuwe buisvoeten,condensators zijn die nog goed! en vooral de voeding elco zeer belangrijk,capaciteiten van elco's en codensators kunnen vaak verlopen zijn zelfs sommige weerstanden ook...kijk eerst is bij Tips & Trucs op dit forum
Groetjes Jan
--
Jan
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Onno
, 05.07.2025, 15:59 (4 dagen geleden) @ Ickxsz
Bewerkt door Onno, 05.07.2025, 16:05
Dat knetteren in de context van je verhaal (oude radio zomaar aangezet, contactspraygebruik)kan wijzen op een aanstaande ramp. De oorzaak van het kraken kan zijn:
1. Voedingselco's die met kleine vonkjes doorslaan. Dat wordt erger en leidt tot sluiting in de elco en schade aan de gelijkrichter en de voedingstrafo. Een vervangende trafo is vaak moeilijk te vinden dus dat is erg vervelend als het gebeurt.
2. Kruipstromen in de buisvoeten door resten van de contactspray. Gaat leiden tot verkoolde spoortjes tussen contacten, mogelijk kortsluiting of weglopen van de instelling van buizen waardoor MF-trafo's of je uitgangstrafo stuk gaan.
3. condensators bij de uitgangstrafo die een beetje doorslaan en dan verder stuk gaan.
4. veel meer, maar dit zijn de eerste die je moet checken.
Een oude radio moet je nooit zomaar aanzetten als hij jaren geslapen heeft. Maar de eigenaar had het ook al gedaan...
Heb je de aanwijzingen gevolgd bij tips & trucs voor de controles en reparaties bij opstarten van een oude radio?
Zoals het er nu voor staat, moet je voorzichtig " van achter naar voren" de radio nazien om de oorzaak van het kraken te vinden en om te controleren of de notoire probleemveroorzakers in orde zijn (ontstoorcondensators in de voeding; voedingselco's; papiercondensators)
-gebruik een 60W-gloeilamp in serie of een regeltrafo (variac) om de netstroom te begrenzen en netspanning te reduceren
- verwijder de buizen tijdelijk (goed noteren waar ze stonden)
- vervang of verwijder eerst de ontstoorcondensator in de voeding, als die er is. Vervang hem door het juiste type (minimaal 630V, X1 of X2-type)
- heeft hij een selenium bruggelijkrichter? Controleren of meteen vervangen door een siliciumgelijkrichter + serieweerstand 100ohm 5 watt.
- elco's voorzichtig formeren. Als ze lek blijven, dan waren ze mogelijk de oorzaak van de kraak.
- Welke contactspray heb je gebruikt? De meeste laten resten achter. Schoonmaken met een kwastje en IPA (niet het bier ).en goed drogen.
- Controleer de condensators bij de uitgangstrafo. Lek? Papiercondensator? vervangen door 1000V type of 630V als je die niet hebt.
- Controleer koppelcondensators in de eindtrap: als de voeding werkt kan dat met de radio op halve netspanning, geen buizen erin. Je meet de spanning op het rooster van de eindbuis. is die meer dan 100mV, condensator vervangen. Is die 0, check of er voedingsspanning voor de condensator te meten is (zonder de voorversterkerbuis trekt bij de meeste radio's de anodeweerstand van de voorversterker de anode-kant van de koppelcondensator hoog).
- dan eindbuizen en AF buizen terugplaatsen en kijken of de radio als stereoversterker goed werkt. Alle spanningen uit het schema nameten.
- daarna de rest.
Ik heb het schema niet bij de hand dus schrijf dit op uit de losse pols. Misschien heb je een al gedaan. Misschien geeft het schema extra aandachtspunten. Moet nu verder.
Grtz, Onno
--
Het uitzicht aan de achterkant van het televisietoestel is vaak interessanter dan aan de voorkant.
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Onno
, 05.07.2025, 21:23 (4 dagen geleden) @ Ickxsz
Bewerkt door Onno, 05.07.2025, 21:36
Documentatie van een model Venus Stereo 5791W is nergens te vinden. Wel een Venus Stereo 5781W en een Hellas Stereo 5791W.
Heb je het model goed ? Welke eindbuizen zitten erin? (2xEL84 of 4xECL86?)
Als geen van deze opties past: zit er in het toestel misschien een schema? (op de bodemplaat geplakt, in een envelopje aan de binnenkant). Wil je dat dan fotograferen en hier met ons delen?
--
Het uitzicht aan de achterkant van het televisietoestel is vaak interessanter dan aan de voorkant.
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Ickxsz , 06.07.2025, 09:14 (3 dagen geleden) @ Onno
Broetje Jan en Onno,
Hartelijk dank voor jullie reacties!
@Broertje Jan:
Ik heb een klein beetje kennis van buizentechniek (geruime tijd geleden een schok gehad van een chassis, dat wel) en enige kennis van schema's lezen.
Buisvoeten vervangen gaat mijn vaardigheden te boven, daarom zal ik ook de condensatoren met rust laten.
@Onno,
Ik zal hem niet meer aanzetten.
De acties die je uitgebreid beschrijft, gaan mijn vaardigheden vEr te boven; ik laat het hierbij.
Er zat geen schema, maar wel nog een garantie- annex kwaliteitscontrole-bewijs (1961) onder het chassis; ik heb even overwogen om de radio terug te sturen met een beroep op de garantie
Ik heb een typefout gemaakt: het moet inderdaad zijn "5781W".
Het schema heb ik gedownload; als je wilt kan ik dat mailen.
@beiden,
Met jullie tips zal ik aan mijn 'klant' (ik doe het obv vrijwillige bijdrage) zeggen dat een geslaagde reparatie voor mij niet haalbaar is. Ik zal erbij zeggen dat ik mensen ken die het wel kunnen. Mocht hij dat willen, dan laat ik dat hier weten. Alvast: de locatie is Utrecht-stad.
Ik had wel 'lees dit eerst' gelezen, maar de 'tips en trucs' niet. (rood hoofd) Dat zal ik doen voor een mogelijke volgende keer; excuses voor mijn beginnersfouten.
Met nogmaals veel dank van een wijzere
Dirk
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Maurice
, Dordrecht, 06.07.2025, 09:24 (3 dagen geleden) @ Ickxsz
En je koopt op Marktplaats een oud buizen radio voor paar euro en gaat er mee aan de slag.
Staan er zat op.
Zien of je lukt er weer leven in te krijgen.
Doen is leren.
Is dan je eigen toestel en dan maakt niet zo veel uit als niet direct lukt.
Het plezier er mee bezig te zijn.
Hulp kun je hier krijgen.
--
"I haven't even turned this on to see if it works because as long as I don't it might"
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Broertje Jan , voorst, 06.07.2025, 15:06 (3 dagen geleden) @ Ickxsz
Mijn beste Dirk het is net wat Maurice en Onno vertelen gewoon doen als je al een beetje kennis ervan hebt en hulp krijgt van de meeste hier krijg je het echt voor elkaar,als je bang bent om dingen verkeerd te monteren maak dan eerst een foto ervan wat je wil vervangen zodat je altijd terug kunt zien hoe het zat.
En maak een foto van het binnen werk van de radio en plaats die hier zo dat wij jouw kunnen begeleiden daarmee en hoe je het moet aan aanpakken.
Voorbeeld
Gr Jan
--
Jan
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Onno
, 06.07.2025, 22:45 (3 dagen geleden) @ Ickxsz
Het schema van de Venus Stereo 5781W had ik zelf ook on-line gevonden.
--
Het uitzicht aan de achterkant van het televisietoestel is vaak interessanter dan aan de voorkant.
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Ickxsz , 07.07.2025, 12:07 (2 dagen geleden) @ Onno
Dag Onno,
ik kan de 'tips en trucs' niet vinden op de site.
Wil je mij de weg wijzen/de link geven?
Dirk
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Hugo Sneyers
, Tongeren Belgie, 07.07.2025, 12:15 (2 dagen geleden) @ Ickxsz
Dit is de link: https://kraltp.home.xs4all.nl/Tips-en-trucs/
Groeten ... Hugo Sneyers
Loewe Opta Venus - Stereo [5791W]
door Goldline , Oranjedorp, 07.07.2025, 14:05 (2 dagen geleden) @ Ickxsz
--
Cees PA1DBA